Hiszpania to duże i zachwycające państwo i nie sposób jest zobaczyć i zwiedzić wszystkiego w przeciągu dwutygodniowych wakacji, szczególnie w okresie letnim, kiedy doskwierają upały.

Najlepszą porą na podróżowanie jest wiosna lub jesień, ale pogoda zależy w głównej mierze od regionu, w jakim się znajdujemy.

Centralne płaskowyże Hiszpanii charakteryzują się ostrym klimatem. Latem mamy tu żar i spiekotę, zimą natomiast jest mroźnie i wietrznie.  Na północnych wybrzeżach kraju panuje klimat morski, mglisty i wilgotny, deszczowe lato trwa dość krótko.

Na śródziemnomorskim południu przez cały rok warunki pogodowe zbliżone są do subtropikalnego klimatu. Turyści kochający słońce i morze, najczęściej wybierają właśnie to miejsce na spędzenie wakacji.

Costa Blanca - rajskie plaże
Costa Blanca to środkowa część wybrzeża słonecznej Hiszpanii.  “Białe Wybrzeże” – bo tak w tłumaczeniu brzmi nazwa regionu – jest tak nazywane ze względu na białe kwiaty migdałowca, bielone domki, wapienne skały oraz jasne światło słoneczne i czysty, biały piasek okolicznych plaż.  Costa Blanca to istny raj na ziemi.  Reprezentuje całe bogactwo świata śródziemnomorskiego. Na terenie wybrzeża ściera się wiele różnych kultur: można tu odnaleźć ślady Rzymian, Kartagińczyków, Arabów, czy Felicjan. To także miejsce, które zachwyca swymi warunkami geograficznymi: klimat jest tu niezwykle łagodny, a tereny górzyste zlewają się z dolinami i plączą z pięknymi plażami. 
Flamenco - ognisty taniec
Region Białego Wybrzeża kusi oryginalną kuchnią i mnóstwem atrakcji turystycznych. Miejsce to jest niezwykle specyficzne pod względem mentalności i obyczajowości tutejszej ludności. Costa Blanca to teren nieustających zabaw, świąt, imprez. Mieszkańcy wybrzeża są niezwykle sympatycznymi i życzliwymi ludźmi, często sami zapraszają turystów do wspólnego świętowania i hucznych zabaw.  Wielu osobom flamenco kojarzy się z tańcem, ale tak naprawdę to znacznie więcej niż sam taniec, to zjawisko kulturowe ściśle związane z folklorem andaluzyjskich Romów, które poza tańcem obejmuje muzykę, śpiew, strój i cały wachlarz zachowań. Flamenco to zatem kultura i styl życia, smak i radość, które będąc w Hiszpani należy spróbować.
Hiszpania na talerzu
Opisanie niezwykłej kulinarnej różnorodności Hiszpanii jest niemożliwe. Na Hiszpanię składa się tak wiele regionów, każdy z własnymi tradycyjnymi potrawami i technikami gotowania, że turyści mogą poczuć się przytłoczeni wielością zapachów i smaków, które charakteryzują tę pasjonującą i wspaniałą krainę. Hiszpania słynie z wielu rzeczy, w tym z kultury flamenco, uwielbienia dla piłki nożnej i długich, leniwych słonecznych dni.

5 potraw, które warto spróbować w Hiszpanii

Do niektórych części Wspólnoty Walencjańskiej i Andaluzji, wczasowicze przyjeżdżają nawet w styczniu i lutym. Pora letnia za to ściąga urlopowiczów do całego kraju. Rocznie Hiszpanię odwiedza ponad 30 mln ludzi, czyli prawie tyle samo ile liczy ona mieszkańców. 

Sezon letni, czyli od końca maja do października, to czas, kiedy najpopularniejsze południowe miejscowości oblegane są przez turystów. 

W sierpniu natomiast Hiszpanie biorą urlopy i spędzają wczasy na wybrzeżach Costa Brava, Costa Blanca lub Costa del Sol. 

W godzinach przedpołudniowych i wieczornych utrzymuje się na przyjemnym poziomie, 23 do 27 stopni Celsjusza. Podróżując zimą po Hiszpanii, weźmy pod uwagę, że temperatura nocą może spaść poniżej 0 stopni. Chłodno jest na północy i częste są tu też opady. Najzimniejsze tereny jednak znajdują się w rejonach górskich, czyli w Pirenejach i Sierra Nevada w Andaluzji. Niskie temperatury zdarzają się tu o każdej porze roku. 

Compare listings

Porównaj